Pełna wersja serwisu
Za ciężki wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, które narusza podstawowe funkcje organizmu.
Wlicza się w to również chorobę nieuleczalna lub zagrażającą życiu, trwałą chorobę psychiczną, całkowitą, lub częściową niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe, istotne zeszpecenie, lub zniekształcenie ciała. Zatem ciężkim wypadkiem będzie taki, w skutek którego doszło do amputacji kończyny czy uszkodzenie kręgosłupa, które powoduje niedowład kończyn dolnych.
W sytuacji gdy mamy do czynienia z ciężkim wypadkiem przy pracy należy pamiętać, że pracodawca musi zawsze powiadomić o jego zaistnieniu Państwową Inspekcję Pracy oraz Prokuraturę. Zaniechanie tego obowiązku stanowi naruszenie przepisów prawa i jest zagrożone karą, w zależności od okoliczności i przyczyn braku zawiadomienia.
Poza świadczeniami przysługującymi z ubezpieczenia wypadkowego, każdy poszkodowany w ciężkim wypadku przy pracy pracownik może dochodzić roszczeń bezpośrednio od swojego pracodawcy bądź jego zakładu ubezpieczeń, o ile można mu przypisać odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego.
Po ciężkim wypadku przy pracy można ubiegać się o:
Świadczeń przysługujących w związku z cywilnoprawną odpowiedzialnością pracodawcy można dochodzić bezpośrednio od niego bądź od właściwego zakładu ubezpieczeń. W tym drugim przypadku warunkiem koniecznym jest posiadanie przez zakład pracy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności.
OC pracodawcy nie jest jednak ubezpieczeniem obowiązkowym. Przedsiębiorca sam podejmuje decyzję, czy wykupić taką polisę oraz jaka będzie suma ubezpieczenia (górna granica, do której odpowiedzialność ponosi zakład ubezpieczeń).
Gdy znajdująca się na polisie kwota nie pokrywa w całości rozmiaru doznanej szkody oraz jej następstw, dalsze dochodzenie roszczeń możliwe jest wyłącznie od zakładu pracy. W takiej sytuacji warto porozumieć się z pracodawcą jeszcze na etapie przedsądowym. W przypadku, gdy pracodawca nie wyrazi zgody na zapłatę jakichkolwiek świadczeń bądź zaproponuje kwotę nieadekwatną do poniesionych obrażeń ciała, można rozważyć wystąpienie na drogę postępowania sądowego. Już na etapie negocjacji z pracodawcą, warto jest mieć wsparcie w postaci profesjonalnego doradcy odszkodowawczego.
Ciężki wypadek przy pracy często wiąże się z długotrwałym procesem leczenia. Może się zatem zdarzyć, że dojdzie do przedawnienia roszczeń, choć leczenie nie zostało jeszcze zakończone. Co do zasady termin przedawnienia wynosi 3 lata od momentu zaistnienia zdarzenia. Jeżeli jednak w związku z wypadkiem przy pracy doszło do popełnienia przestępstwa, a postępowanie karne zakończy się prawomocnym wyrokiem skazującym, termin przedawnienia ulegnie wydłużeniu do 20 lat. Istnieją oczywiście sposoby na przerwanie biegu przedawnienia. W tym celu dobrze jest skonsultować się z profesjonalnym pełnomocnikiem, który przedstawi propozycje konkretnych działań.
autor: Katarzyna Paszenda (doradca odszkodowawczy)
Skorzystaj z infolinii:
800-217-417
Opłata według stawek własnych operatora.
KATEGORIE
NAPISZ DO NAS
CENTRALA Votum S.A.
ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław
© Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.