Pełna wersja serwisu
Pracownik /
Baza wiedzy /
Odszkodowanie za wypadek w ... /
Wypadek przy pracy – co jeśli pracodawca nie miał wy ...
Pisaliśmy już na naszym blogu o tym, jakie świadczenia mogą przysługiwać poszkodowanym w wypadku przy pracy (zagadnienie jest opisane w artykule „Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy”).
Tym razem chcę skupić się na odszkodowaniu za wypadek przy pracy wypłacanym na drodze cywilnoprawnej. Chodzi o świadczenia uzyskiwane bezpośrednio od zakładu pracy bądź jego ubezpieczyciela, o ile pracodawca zawarł umowę ubezpieczenia w zakresie OC i pod warunkiem, że będzie można mu przypisać odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego.
Posiadanie ubezpieczenia OC z pewnością niesie za sobą korzyści dla pracodawcy. Jest także sporym ułatwieniem dla poszkodowanego w wypadku pracownika. Zwłaszcza, że dochodzenie odszkodowania za wypadek przy pracy od ubezpieczyciela wiąże się bez wątpienia z dużo mniejszym stresem.
Jednak nie każdy przedsiębiorca decyduje się na takie rozwiązanie i nie zabezpiecza swoich interesów majątkowych na wypadek zaistnienia szkody pracowniczej. Dzieje się tak dlatego, że ubezpieczenie OC pracodawcy nie jest w Polsce obowiązkowe.
Warto jednak wiedzieć, że brak posiadania przez zakład pracy ochrony ubezpieczeniowej w przedmiocie odpowiedzialności cywilnej nie pozbawia osób poszkodowanych lub uprawnionych członków rodziny (w przypadku, gdy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy ze skutkiem śmiertelnym) możliwości dochodzenia należnych im świadczeń uzupełniających. Jak wskazano powyżej, w takiej sytuacji można się ubiegać o odszkodowanie za wypadek przy pracy bezpośrednio od pracodawcy. Zarówno na etapie przedsądowym, jak na drodze postępowania sądowego.
W swojej pracy zauważyłem, że wielu poszkodowanych pracowników obawia się negatywnych konsekwencji związanych z wystosowywaniem tego typu roszczeń. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, którzy po wypadku powrócili do pracy. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który dokonując weryfikacji okoliczności i przyczyn oraz rozmiaru powstałej szkody, będzie mógł przede wszystkim ocenić szanse na uzyskanie odszkodowania, a co za tym idzie przekonać do walki o należne świadczenia oraz wskazać na możliwe ryzyka związane z dochodzeniem swoich praw.
autor: Katarzyna Paszenda (doradca odszkodowawczy)
Skorzystaj z infolinii:
800-217-417
Opłata według stawek własnych operatora.
KATEGORIE
NAPISZ DO NAS
CENTRALA Votum S.A.
ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław
© Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.