Warning: Declaration of Extended_Walker_Category::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array) should be compatible with Walker_Category::start_el(&$output, $category, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/votumsa/domains/odszkodowaniedlapracownika.pl/public_html/wp-content/themes/pracownik/functions.php on line 0
Przedawnienie roszczeń wynikających z wypadku przy pracy
fb twitter gmail email yt
 • Ciężki wypadek przy pracy
 • OC pracodawcy
 • Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy
 • Odszkodowanie za wypadek w pracy
 • Wypadek przy pracy
 • Zbiorowy wypadek przy pracy
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Ciężki wypadek przy pracy

  Wypadek przy pracy

  Pracownik /

  Baza wiedzy /

  Ciężki wypadek przy pracy /

  Przedawnienie roszczeń wynikających z wypadku przy pracy

  Przedawnienie roszczeń wynikających z wypadku przy pracy

  Przedawnienie roszczeń wynikających z wypadku przy pracy

  Pracownik, który doznał szkody w wyniku wypadku przy pracy, może dochodzić odszkodowania z tego tytułu w terminie do 3 lat od zdarzenia. Ma więc możliwość nie tylko skierować do pracodawcy wezwanie do zapłaty, ale także dochodzić swoich praw przed sądem.

   

  Jeśli pracownik w ciągu 3 lat nie podejmie żadnych czynności, mających na celu uzyskaniu świadczeń należnych mu z tytułu poniesienia szkody, roszczenie uznaje się za przedawnione. Wstąpienie na drogę sądową skutecznie przerywa bieg przedawnienia niezależnie od tego, ile trwa samo postępowanie – bez znaczenia jest jego długość. Nawet jeśli zakończy się ono później niż 3 lata od dnia zaistnienia wypadku, to na podstawie orzeczenia sądu można skutecznie dochodzić swoich praw.

   

  W przypadku gdy pracodawca zawarł umowę ubezpieczenia OC (rozszerzoną o klauzule OC pracodawcy), bieg przedawnienia jest przerywany także przez zgłoszenie roszczeń do ubezpieczyciela. Poszkodowany może więc, według swojego wyboru, dochodzić roszczeń bezpośrednio do pracodawcy, albo zdecydować się na spór z zakładem ubezpieczeń.

   

  Co ważne, na czas trwania postępowania przed sądem lub ubezpieczycielem bieg przedawnienia zostaje przerwany, a zaczyna pływać na nowo z chwilą zakończenia postępowania, czyli wydania decyzji przez ubezpieczyciela lub orzeczenia przez sąd.

   

  Bieg przedawnienia roszczeń z tytułu wypadku przy pracy wydłuża się nawet do 20 lat, jeśli został on jednocześnie zakwalifikowany jako przestępstwo, a pracodawca lub inna osoba, która doprowadziła do wypadku przy pracy, zostali skazani wyrokiem sądu karnego.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^