Pełna wersja serwisu
Pracownik /
Baza wiedzy /
Ciężki wypadek przy pracy /
Przedawnienie roszczeń wynikających z wypadku przy pracy
Pracownik, który doznał szkody w wyniku wypadku przy pracy, może dochodzić odszkodowania z tego tytułu w terminie do 3 lat od zdarzenia. Ma więc możliwość nie tylko skierować do pracodawcy wezwanie do zapłaty, ale także dochodzić swoich praw przed sądem.
Jeśli pracownik w ciągu 3 lat nie podejmie żadnych czynności, mających na celu uzyskaniu świadczeń należnych mu z tytułu poniesienia szkody, roszczenie uznaje się za przedawnione. Wstąpienie na drogę sądową skutecznie przerywa bieg przedawnienia niezależnie od tego, ile trwa samo postępowanie – bez znaczenia jest jego długość. Nawet jeśli zakończy się ono później niż 3 lata od dnia zaistnienia wypadku, to na podstawie orzeczenia sądu można skutecznie dochodzić swoich praw.
W przypadku gdy pracodawca zawarł umowę ubezpieczenia OC (rozszerzoną o klauzule OC pracodawcy), bieg przedawnienia jest przerywany także przez zgłoszenie roszczeń do ubezpieczyciela. Poszkodowany może więc, według swojego wyboru, dochodzić roszczeń bezpośrednio do pracodawcy, albo zdecydować się na spór z zakładem ubezpieczeń.
Co ważne, na czas trwania postępowania przed sądem lub ubezpieczycielem bieg przedawnienia zostaje przerwany, a zaczyna pływać na nowo z chwilą zakończenia postępowania, czyli wydania decyzji przez ubezpieczyciela lub orzeczenia przez sąd.
Bieg przedawnienia roszczeń z tytułu wypadku przy pracy wydłuża się nawet do 20 lat, jeśli został on jednocześnie zakwalifikowany jako przestępstwo, a pracodawca lub inna osoba, która doprowadziła do wypadku przy pracy, zostali skazani wyrokiem sądu karnego.
Skorzystaj z infolinii:
800-217-417
Opłata według stawek własnych operatora.
KATEGORIE
NAPISZ DO NAS
CENTRALA Votum S.A.
ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław
© Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.