Pełna wersja serwisu
W związku z wypadkiem przy pracy, definiowanym jako zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć i nastąpiło w związku z wykonywaną pracą, poszkodowanemu pracownikowi może przysługiwać szereg świadczeń.
Warto wiedzieć, że świadczenia z tytułu wypadku przy pracy, jakie przysługują z ZUS-u, nie wyczerpują wszystkich możliwości dochodzenia roszczeń z tego tytułu. Możliwe jest także ubieganie się o stosowne świadczenia bezpośrednio od pracodawcy bądź jego ubezpieczyciela, o ile wykupił polisę OC obejmującą ochroną ubezpieczeniową szkody pracownicze (odpowiedzialność cywilnoprawna). Pamiętajmy jednak, że odpowiedzialność ta ma charakter uzupełniający w stosunku do świadczeń wypłacanych przez ZUS i pełni przede wszystkim rolę kompensacyjną.
Prawo do ubiegania się o cywilnoprawne świadczenia z tytułu wypadku przy pracy będzie zależało od tego, czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za zdarzenie. Może się ona kształtować w oparciu o zasadę winy albo zasadę ryzyka.
W pierwszym przypadku (zasada winy) koniecznym jest wykazanie konkretnych zaniedbań po stronie pracodawcy, które doprowadziły lub w znacznej mierze przyczyniły się do powstania szkody u pracownika.
W drugim przypadku (zasada ryzyka) znaczenie ma charakter prowadzonej przez pracodawcę działalności i to pracodawca ma wtedy obowiązek udowodnienia, że do wypadku przy pracy doszło z wyłącznej winy osoby poszkodowanej, wyłącznej winy osoby trzeciej bądź siły wyższej. Tylko w taki sposób może on uchylić się od odpowiedzialności za wypadek w pracy. Jeśli tego nie zrobi – poszkodowany pracownik ma prawo do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.
Oczywiście inną kwestią jest ustalenie, czy w przypadku konkretnego przedsiębiorstwa można brać pod uwagę zasadę ryzyka. W takiej kwestii warto jest skonsultować się z profesjonalnym doradcą odszkodowawczym.
Zaistnienie wypadku przy pracy i konieczność poddania się leczeniu powypadkowemu w związku z powstałymi obrażeniami pozwala na ubieganie się uzupełniająco o następujące świadczenia:
Przyznana może zostać także renta z tytułu zwiększonych potrzeb, pogorszenia widoków na przyszłość oraz częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy zarobkowej.
Natomiast, gdy w związku z wypadkiem przy pracy doszło do śmierci pracownika, uprawnieni członkowie rodziny mają prawo uzupełniająco ubiegać się o:
O wskazane powyżej świadczenia można ubiegać się bezpośrednio od pracodawcy bądź od właściwego zakładu ubezpieczeń. Jak już wcześniej wskazano, w drugim przypadku warunkiem koniecznym jest posiadanie przez zakład pracy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności, która obowiązywała w dniu zdarzenia. Należy również zwrócić uwagę, czy wskazane ubezpieczenie zostało rozszerzone o klauzulę na szkody pracownicze.
Dodatkowo, jeśli mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy ze skutkiem śmiertelnym, obowiązkiem pracodawcy jest powiadomienie właściwych organów o jego zaistnieniu, m.in policji lub prokuratury oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli pracodawca nie zrobi tego, warto samodzielnie zgłosić zdarzenie, gdyż podjęta interwencja może pomóc w ubieganiu się o należne świadczenia z tytułu wypadku przy pracy.
Jak każde roszczenie, również prawo ubiegania się o cywilnoprawne świadczenia z tytułu wypadku przy pracy ulega przedawnieniu. Co do zasady termin przedawnienia wynosi 3 lata od momentu zaistnienia wypadku przy pracy. Jeśli jednak w związku z wypadkiem przy pracy dojdzie do popełnienia przestępstwa, a postępowanie karne zakończy się prawomocnym wyrokiem skazującym, termin przedawnienia ulega wydłużeniu do 20 lat.
Autor: Katarzyna Paszenda
Skorzystaj z infolinii:
800-217-417
Opłata według stawek własnych operatora.
KATEGORIE
NAPISZ DO NAS
CENTRALA Votum S.A.
ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław
© Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.