Pełna wersja serwisu
Pracownik /
Baza wiedzy /
Odszkodowanie za wypadek w ... /
Kiedy przysługuje odszkodowanie za wypadek w drodze do prac ...
W sytuacji, gdy Twoja niezdolność do pracy powstała w związku z wypadkiem w drodze do pracy, przysługuje Ci prawo do ubiegania się o różnego rodzaju świadczenia. Jednakże, aby otrzymać m.in. odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy muszą zostać spełnione określone warunki.
Przede wszystkim zdarzenie musi zostać zakwalifikowane jako wypadek w drodze do pracy, musisz podlegać ubezpieczeniu chorobowemu – dotyczy świadczeń z ZUS-u, a także wykazać odpowiedzialność cywilnoprawną po stronie osoby/podmiotu odpowiedzialnego za skutki wypadku – dotyczy świadczeń cywilnoprawnych. Co to dla Ciebie oznacza w praktyce? O tym poniżej.
Za wypadek w drodze do pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.
Istnieje możliwość uznania, że wypadek nastąpił w drodze do pracy, mimo że droga została przerwana. Jednak tylko wtedy, gdy przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla pracownika, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
Za drogę do pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy również drogę do miejsca lub z miejsca:
Przykład 1: Jan Kowalski idąc do pracy zostaje potrącony na przejściu dla pieszych przez jadący ze zbyt dużą prędkością samochód.
Przykład 2: Jan Kowalski pracuje w dwóch firmach. Wychodząc z jednej firmy i udając się do drugiej, potyka się o nierówną nawierzchnię chodnika.
Jeżeli z powodu wypadku, który miał miejsce w drodze do pracy, nie jesteś zdolny do pracy to masz prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Prawo to przysługuje Ci od pierwszego dnia ubezpieczenia bez tzw. okresu wyczekiwania.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie typy umów są oskładkowane. Jeśli masz podpisaną umowę o pracę, powinieneś mieć obowiązkowo odprowadzaną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli jednak masz podpisaną umowę o dzieło, i to nie z własnym pracodawcą, nie będziesz podlegać ubezpieczeniu chorobowemu i nie będzie Ci przysługiwał zasiłek chorobowy po wypadku w drodze do pracy.
Powyższe dwa warunki dotyczyły świadczeń przysługujących z ZUS-u. Warto wiedzieć, że po wypadku w drodze do pracy można dodatkowo ubiegać się o świadczenia przysługujące na mocy kodeksu cywilnego.
Możliwe świadczenia po wypadku w drodze do pracy:
Prawo do ubiegania się o powyższe świadczenia będzie zależało od tego, czy do wypadku doszło z winy innej osoby bądź podmiotu. Jeśli tak – konieczne będzie wykazanie odpowiedzialności sprawcy wypadku.
Przykład 3: Jan Kowalski jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie informatycznej. Wychodząc z domu do pracy miał wypadek, podczas którego złamana została jego ręka. Do zdarzenia dochodzi w wyniku poślizgnięcia na nieodśnieżonej i oblodzonej nawierzchni chodnika.
W powyżej opisanej sytuacji istotny wpływ na to, czy zostanie uzyskane odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy będzie miało zgromadzenie dokumentacji potwierdzającej okoliczności i przyczyny wypadku, w szczególności karty wypadku w drodze do pracy. Ale o tym napiszę już w osobnym artykule.
autor: Katarzyna Paszenda (doradca odszkodowawczy)
Skorzystaj z infolinii:
800-217-417
Opłata według stawek własnych operatora.
KATEGORIE
NAPISZ DO NAS
CENTRALA Votum S.A.
ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław
© Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.