Warning: Declaration of Extended_Walker_Category::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array) should be compatible with Walker_Category::start_el(&$output, $category, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/votumsa/domains/odszkodowaniedlapracownika.pl/public_html/wp-content/themes/pracownik/functions.php on line 289
Wypadek w drodze do pracy. Odszkodowanie w praktyce.
fb twitter gmail email yt
 • Ciężki wypadek przy pracy
 • OC pracodawcy
 • Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy
 • Odszkodowanie za wypadek w pracy
 • Wypadek przy pracy
 • Zbiorowy wypadek przy pracy
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy

  Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy

  Pracownik /

  Baza wiedzy /

  Odszkodowanie za wypadek w ... /

  Wypadek w drodze do pracy – odszkodowanie w praktyce

  Wypadek w drodze do pracy – odszkodowanie w praktyce

  wypadek w drodze do pracy

  W poprzednim artykule dotyczącym wypadku w drodze do pracy skoncentrowałam się przede wszystkim na zdefiniowaniu pojęcia oraz analizie warunków, których spełnienie jest niezbędne do uzyskania świadczeń z tego tytułu (zobacz: „Kiedy przysługuje odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy?”).

   

  Dzisiejszy artykuł poświęcony jest kwestiom praktycznym. Zobacz, jak w praktyce wygląda takie postępowanie oraz jakie działania należy podjąć niezwłocznie po zaistnieniu wypadku w drodze do pracy.

   

   

   

  Wypadek w drodze do pracy. Odszkodowanie od sprawcy zdarzenia.

   

  Przykład: Pan Marek jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie informatycznej. Wychodząc z domu do pracy, poślizgnął się na nieodśnieżonej i oblodzonej nawierzchni chodnika. W wyniku wypadku złamał rękę.

   

  Warto wiedzieć, że wypadek w drodze do pracy nie jest traktowany tak samo, jak wypadek przy pracy. Oznacza to, że będzie obowiązywała inna droga dochodzenia odszkodowania. Co zatem należy zrobić w takiej sytuacji? Poniżej wskazuję, jak powinieneś postąpić, jeśli miałeś wypadek w drodze do pracy.

   

  1.      Sklasyfikuj zdarzenie

   

  Na samym początku ustal, czy wypadek, któremu uległeś, spełnia przesłanki wynikające z definicji wypadku w drodze do pracy. Wszystkie przesłanki znajdziesz w moim wcześniejszym artykule, o którym wspomniałam powyżej.

   

  W przedstawionym powyżej przykładzie mamy do czynienia z wypadkiem w drodze do pracy. Było to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do miejsca wykonywania zatrudnienia.

   

   

  Wypadek w drodze do pracy odszkodowanie

   

   

  2. Zgromadź dokumentację

   

  Im więcej dokumentów potwierdzających okoliczności i przyczyny wypadku zgromadzisz, tym większa szansa na uzyskanie odszkodowania.

   

  Jeżeli okoliczności i przyczyny wypadku, jakiemu uległeś są podobne do tych, które zostały przedstawione w powyższym przykładzie to warto zadbać o:

  • Zebranie dokumentacji medycznej i kosztowej (m. in. faktury za leczenie) – dobrze, jeśli na miejsce zdarzenia wezwałeś karetkę pogotowia. Karta zlecenia wyjazdu pogotowia oraz karta medycznych czynności ratunkowych potwierdzą zarówno czas i miejsce wypadku, jak i okoliczności, w jakich do niego doszło.
  • Zgromadzenie danych kontaktowych do świadków zdarzenia, o ile tacy byli. Ich oświadczenia mogą przydać się w procesie dochodzenia odszkodowania, jako dowód potwierdzający okoliczności i przyczyny wypadku.
  • Wykonanie dokumentacji fotograficznej miejsca zdarzenia. Takie zdjęcia mają potwierdzić zaniedbania po stronie zarządcy terenu, na przykład jego nieodśnieżenie, zły stan nawierzchni itp.
  • Sporządzenie karty wypadku w drodze do pracy – ten dokument ma najistotniejsze znaczenie w przypadku zaistnienia wypadku w drodze do pracy. Potwierdza on okoliczności i przyczyny zdarzenia. Jest też niezbędny dla uzyskania świadczeń z ZUS-u w określonej wysokości.

   

  Po wypadku w drodze do pracy należy ten fakt zgłosić pracodawcy tak szybko, jak to jest możliwe. Sporządzi on kartę wypadku. Uprawnia ona do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Jeśli jednak te działania nie zostaną podjęte, otrzymasz zasiłek chorobowy jedynie w wysokości 80% podstawy wymiaru.

   

   

  Wypadek w drodze do pracy - odszkodowanie

   

  Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego nadal jesteś osobą niezdolną do pracy, to w przypadku spełnienia określonych przepisami prawa warunków, możesz ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak w przeciwieństwie do wypadku przy pracy, nie będzie Ci przysługiwało świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 100% podstawy wymiaru, a jedynie w wysokości 90% podstawy wymiaru przez 3 miesiące, a w dalszej kolejności 75% podstawy wymiaru.

   

  3. Ustal podmiot odpowiedzialny za skutki wypadku w drodze do pracy.

   

  W tym zakresie warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże przebrnąć przez formalności i po pozytywnej weryfikacji dokumentacji uzyskać należne świadczenia (m. in. zadośćuczynienie za krzywdę oraz odszkodowanie tytułem poniesionych kosztów).

   

  Pamiętaj, że jeśli miał miejsce wypadek w drodze do pracy, odszkodowanie będzie wypłacane od podmiotu odpowiedzialnego za zdarzenie bądź jego ubezpieczyciela, o ile posiada ochronę ubezpieczeniową obejmującą skutki zdarzenia. Za każdym razem należy zatem ustalić, czy faktycznie zachodzi odpowiedzialność za zdarzenie i po czyjej stronie ona leży.

  Zapisz

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^